Pierwszy poważny występ ze skrzypcami- jak opanować lęk?

  • by

Niezależnie od tego, jaki jest powód naszych wystąpień publicznych- czy recytujemy wiersz, śpiewamy, a może bierzemy do ręki skrzypce – może być nam bardzo trudno wyciszyć się i opanować stres, który odczuwamy. Zazwyczaj, wszystkie występy na żywo są pod tym kątem trudne i ciężko poradzić sobie z tremą, która niektóre osoby wręcz paraliżuje.

Czy stres jest dobry i jak nad nim panować?

Stres, który często odczuwamy przed publicznymi wystąpieniami lub który towarzyszy nam przed egzaminem, czy jakimś innym, ważnym dla nas wydarzeniem jest dobry. Ma za zadanie maksymalnie nas przygotować do tego, abyśmy stojące przed nami zadanie wykonali jak najlepiej. Można więc powiedzieć, że taka dawka stresu jest czymś dobrym, co nas mobilizuje. Trzeba jednak przyznać, że są osoby, które znoszą taki stres lepiej niż inni, a także osoby, których taki stres paraliżuje do tego stopnia, że nie są w stanie normalnie funkcjonować i zmierzyć się z zadaniem. Czy to znaczy, że niektórzy z nas nie mogą występować publicznie i raczej powinni unikać stresujących momentów w swoim życiu? Z pewnością nie, gdyż stres w pewien sposób jest nieodłączną częścią naszego życia. Do stresującej sytuacji można się przyzwyczaić i można je opanować. Najlepiej jednak poznać techniki związane z tym, jak opanować stres, aby faktycznie nie był on dla nas aż tak bardzo uciążliwy.

Jak ujarzmić stres i nie dać mu się opanować?

Pierwszą i niejako najważniejszą rzeczą jest odpowiednie przygotowanie się do zadania. Jeśli jest to egzamin- trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zdobyć potrzebną wiedzę, a takie przygotowanie na pewno sprawi, że stres będzie mniejszy. Jeśli jest to jakiś występ, koncert, coś, co ma miejsce przed większą publicznością, również pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest przeprowadzenie wielu prób, ułożenie planu występu, a nawet awaryjnego planu, co zrobimy, jeśli sprawiający nam trudność fragment naszego wystąpienia jednak nie pójdzie nam tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Takie przygotowanie sprawia, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność i podążamy według planu.

Warto trenować swoją osobowość, aby stres mógł być znacznie mniejszy. Możemy stosować techniki relaksacyjne, które pozwolą się nam odrobinę wyciszyć. Przed wystąpieniem, podczas którego będziemy musieli dużo mówić, powinniśmy wyrecytować sobie na głos co najmniej kilka kwestii, aby się rozgrzać. Jeśli często zasycha nam w gardle- weźmy ze sobą butelkę wody. Ważne, aby na takie wystąpienie ubrać się wygodnie tak, aby ciągle nie myśleć o swoim wyglądzie, nie poprawiać się, nie prowokować wykonywania tików nerwowych, które odciągają uwagę odbiorcy od tego, co mamy mu do powiedzenia lub przekazania. Kolejną ważną rzeczą, jaką warto sobie uświadomić jest to, że czasem nie da się ustrzec błędów i pomyłek, gdyż to normalne, że popełniają je wszyscy ludzie. Jeśli szybko się poprawimy- nie będzie miało to wpływu na dalszy przebieg wystąpienia. Jeśli jednak całkowicie się zablokujemy, stracimy koncentrację i będziemy chcieli przerwać wystąpienie- niestety nie będzie można zaliczyć go do udanych i możemy narazić się na ostrą krytykę.