Lekcje gry na skrzypcach- jak zacząć swoją przygodę z tym instrumentem?

  • by
lekcja gry na skrzypcach

Muzyka, a konkretniej umiejętność gry na jakimś instrumencie to bardzo ciekawa, wręcz pochłaniająca pasja. Bardzo często miłość do muzyki przekazują nam rodzice już w najmłodszych latach naszego życia kierując nas na odpowiednie zajęcia czy wręcz zapisując nas do szkoły muzycznej. Dzieje się tak najczęściej w momencie, kiedy wykazujemy jakieś zainteresowanie muzyką. Natomiast, kiedy jesteśmy już dorośli i mamy taką umiejętność- sami możemy zadecydować, co chcemy z nią zrobić. Co jednak w przypadku, kiedy nie jesteśmy już dziećmi, a mimo to chcielibyśmy podjąć się gry na skrzypcach? Jest to oczywiście możliwe, organizowane są bowiem specjalne kursy dla osób dorosłych, w których warto jest uczestniczyć. Mogą to być kursy stacjonarne lub kursy online wspierające samodzielną naukę w domu. W kursie mogą uczestniczyć nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie miały tak bezpośredniej styczności z muzyką oraz instrumentami. Sama lekcja gry na skrzypcach może być przyjemna, a tym większą zyskamy motywację im szybciej będziemy robić postępy.

Czy trudno jest nauczyć się gry na skrzypcach?

Bardzo wiele zależy od naszych predyspozycji, a także od naszej wewnętrznej motywacji. Niektórzy po prostu rodzą się z dobrym słuchem muzycznym, lubią muzykę i nawet jeśli nie podjęły w dzieciństwie nauki gry na żadnym instrumencie- mają do tego predyspozycje. Jeśli jesteśmy więc osobą z dobrym słuchem muzycznym, nauczymy się grać na skrzypcach bez trudu. Oczywiście, potrzebna jest do tego jeszcze jedna rzecz- motywacja. Trzeba się zmobilizować do regularnego uczęszczania na zajęcia, najlepiej pod okiem doświadczonego trenera. Można też ćwiczyć dodatkowo w domu. Wszystko to jest łatwe do wykonania w momencie, kiedy muzyka naprawdę daje nam radość.

Od czego najlepiej będzie zacząć?

Jeśli już jesteśmy zdeterminowani do tego, aby podjąć się gry na skrzypcach, dobrze byłoby zacząć od poznania ich budowy, a także sposobu, w jaki należy je trzymać podczas grania. Czasem, kiedy oglądamy wystąpienia zawodowych skrzypków wydaje się nam, że utrzymanie skrzypiec i sprawne operowanie smyczkiem jest proste. Jeśli jednak nie ma się wprawy- początki mogą być trudne i wymagające. Zanim zaczniemy trening, trzeba będzie jeszcze wykonać smarowanie smyczka. Pokrywa się go specjalną żywicą, która nazywana jest kalafonią. Substancję tą nanosi się na naciągnięte włosie, trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób. Ostatnim elementem przygotowawczym jest strojenie skrzypiec. I tutaj są dwie możliwości, a pierwszą z nich jest strojenie ręczne. Może okazać się ono dla nas bardzo trudne i czasochłonne, dodatkowo pojawia się także stres związany z tym, aby nie zniszczyć mocno naprężonych strun. Alternatywę stanowi zakup specjalnego stroika, który ułatwia i znacznie przyspiesza to zadanie. Jeśli do tego dokupić odpowiedni program do strojenia skrzypiec oraz mikrofon- na pewno pójdzie nam szybko i sprawnie i będziemy gotowi do wykonywania pierwszych ćwiczeń na naszym instrumencie.