Muzyka klasyczna dla niektórych osób jest prawdziwą, życiową przygodą- może im towarzyszyć od najmłodszych lat dziecięcych właściwie przez całe życie. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby rozpocząć naukę gry na skrzypcach będąc już osobą dorosłą. Jeśli tylko mamy słuch muzyczny, interesujemy się tą tematyką i jeśli chcemy podjąć się regularnych treningów, które sprawiają nam radość. Pewnym naturalnej etapem jest kupno nowych skrzypiec, które umożliwią nam takie treningi, a także samodzielne ćwiczenia we własnym domu. Nie mając jednak aż tak dużego doświadczenia, możemy się zastanawiać, jak wybrać skrzypce, które będą komfortowe i spełnią nasze oczekiwania.
Pierwszą ważną rzeczą jest skupienie się na brzmieniu skrzypiec
Bierzemy skrzypce i sprawdzamy, jak się na nich gra. Jeśli skrzypce charakteryzują się słabą jakością, dźwięk nie będzie czysty, będzie się dało wychwycić pojawiające się szmery oraz niepożądane dźwięki towarzyszące. Dobrą praktyką jest próba zagrania kilku prostych dźwięków, a następnie czegoś bardziej energicznego. Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie, czy wszystkie struny brzmią w taki sam sposób. Jeśli wyraźnie czujemy, że któraś struna jest słabsza- pozostaje się zastanowić, czy jest szansa, aby podczas późniejszej, regularnej gry tak różnica w jakiś sposób się wyrównała.
Czy skrzypce pozwalają na komfortową grę?
Jeśli już wiemy, w jaki sposób grać, przymierzając poszczególne modele na pewno poczujemy, który konkretnie jest dla nas wygodny, za co odpowiada ergonomia wykonania takiego instrumentu, która powinna być dostosowana do współczesnych potrzeb muzyków. Konstrukcja skrzypiec powinna zakładać ich właściwe wyprofilowanie, a także odpowiednie ułożenie łuku. Struny powinny mieć właściwą wysokość na progu, a także prawidłowy rozstaw.
Skrzypce fabryczne czy skrzypce z manufaktury?
Najtańsze skrzypce, jakie będziemy mogli znaleźć na rynku za pewne będą kosztowały od około 300-400 zł wzwyż. Najprawdopodobniej będą to skrzypce fabryczne, które nie będą zachwycały wysoką jakością drewna, a co za tym idzie- sprawdzą się, jako model na start, z którym nie możemy jednak zżyć się zbyt mocno, gdyż ich żywotność przy intensywnych treningach za pewne nie będzie zbyt duża. Alternatywą są skrzypce wykonywane ręcznie, ale ich koszt w zależności od manufaktury może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jest to opcja dla osób już doświadczonych, które chcą posiadać produkt unikatowy, dostosowany do ich preferencji. Skrzypce na zamówienie będą miały bardzo wysoką jakość, możemy liczyć na lepszą konstrukcję, a w konsekwencji lepsze, znacznie bardziej czyste brzmienie. Doświadczeni muzycy także ze względu na ten fakt decydują się na zakup takiego modelu, gdyż widzą różnicę w dźwiękach, jakie można uzyskać na skrzypcach fabrycznych oraz na tych pochodzących z manufaktury. Chcąc kupić model ze średniej półki cenowej na start, który będzie modelem fabrycznym, lepiej dołożyć trochę i nie kupować najtańszej możliwej opcji. Odpowiedni komfort grania i trenowania zapewnią nam skrzypce za około tysiąc złotych.