Jak grać w zespole?

  • by

Muzyka bardzo często stanowi taki rodzaj zainteresowania, które pochłania czas, ale też sprawia, że nigdy nie możemy się nudzić. Już na samą naukę gry na konkretnym instrumencie trzeba poświęcić sporo czasu, a żeby robić to profesjonalnie, wiele osób podejmuje naukę w szkole muzycznej. Każda szkoła jednak się kończy, a my zastanawiamy się, jak grać w zespole, aby móc w praktyce kontynuować swoją przygodę z muzyką i aby najzwyczajniej w świecie, aby móc czerpać z tego radość.

Najlepiej zacząć od dobrania członków zespołu

Bardzo często muzycy zrzeszają się w ramach jakiegoś zespołu, gdzie każdy posiada inne umiejętności gry na instrumentach, ale razem mogą stworzyć coś interesującego. Zespół można założyć od podstaw umawiając się w kilka osób, czasem można też odpowiedzieć na ogłoszenie, gdzie już istniejący zespół szuka muzyka grającego na konkretnym instrumencie. Na początek, najlepiej wybrać jeden- dwa utwory, które zespół będzie trenował podczas systematycznych prób. Takie spotkania są konieczne, członkowie zespołu muszą więc mieć motywację do tego, aby znaleźć na nie czas. Ważne, aby na start nie wybierać utworów zbyt trudnych, zwłaszcza jeśli członkowie zespołu nie mają jeszcze doświadczenia w graniu w taki sposób.

Jak grać razem, a nie obok siebie

Nie każdy muzyk, który chce założyć zespół lub grać w zespole będzie umiał się od razu w nim odnaleźć. Niektórzy mogą nie mieć okazji na ćwiczenie razem z innymi muzykami. Trzeba więc będzie popracować nad tym, aby współpraca w zespole mogła się układać jak najlepiej. Wszystkiego można się jednak nauczyć, a kluczem do sukcesu są regularne próby, które pozwalają, aby w zespole panowała harmonia. Na początku może się wydawać, że zespół nie jest jedną całością, a każdy co prawda gra swoją część, ale poszczególne osoby nie grają razem. Oprócz wspólnych prób, dobrze, aby każdy uczestnik zespołu trenował swoją rolę także w domu, aby na próby przychodzić już przygotowanym. Najistotniejszym elementem prób jest bowiem wzajemne zgranie się i ćwiczenie wspólnie.

Jeśli w zespole jest bębniarz, można ułatwić sobie współpracę słuchając nadawanego przez niego rytmu. To tempo bazowe może doskonale zorganizować pracę poszczególnych muzyków- pod warunkiem, że będą się w to tempo wsłuchiwać i że będą się słuchać nawzajem. Ważna jest też dobra słyszalność siebie nawzajem- zwłaszcza jeśli mówimy o hałaśliwych instrumentach, basach oraz bębnach w zestawieniu z delikatnym głosem wokalisty. Jeśli w zespole występuje jakiś problem zgrania się dwóch osób, dobrze, aby ci członkowie zespołu wykonali kilka ćwiczeń w parze, aby się dograć. Tym samym poćwiczą wspólne brzmienie, a także współpracę w ramach jednej linii melodycznej.

Wspólna gra w zespole udaje się w momencie, kiedy ćwiczymy współpracę w grupie, otwieramy się na innych i ich słuchamy. Nie od razu uda się nam wszystko zagrać perfekcyjnie, ale nie bez powodu mówi się, że najlepiej zawsze gra się w jednym i tym samym składzie. Ludzie, którzy wzajemnie trenują podczas prób, lepiej się znają, są zgrani i mają do siebie zaufanie. Tym samym razem mogą stworzyć coś naprawdę niesamowitego.