Czym są i w jaki sposób działają magazyny energii?

  • by

Posiadasz instalację fotowoltaiczną lub planujesz jej montaż w niedalekiej przyszłości? Zastanawiasz się, co zrobić, gdy ilość wytworzonego przez nią prądu będzie zbyt duża na Twoje potrzeby? Nadwyżkę energii możesz odsprzedać do sieci, ale jest mało korzystne rozwiązanie, o wiele lepiej jest zamontować magazyn energii – dzięki temu urządzeniu nadmiar energii będziesz mógł wykorzystać na własne potrzeby w okresach, kiedy potrzebujesz jej więcej. Magazyny energii mają tak wiele zalet, że ich popularność systematycznie rośnie.

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest kumulowanie i przechowanie energii elektrycznej wyprodukowanej nie tylko przez instalację fotowoltaiczną, ale także przez turbiny wiatrowe. O urządzeniach tych znacznie częściej możesz usłyszeć w kontekście instalacji PV. Posiadając magazyn energii, już nie będziesz musiał oddawać jej do sieci, ale w całości wykorzystasz ją na własne potrzeby. Zgromadzoną w magazynie energię będziesz mógł wykorzystać wtedy, gdy będzie Ci ona najbardziej potrzebna – na przykład w sezonie jesienno-zimowym czy podczas przerw w dostawie prądu. Z magazynem energii będziesz w zasadzie całkowicie niezależny od dostawcy energii elektrycznej.

Kto może zainwestować w magazyn energii?

Magazyny energii są niezwykle wszechstronnymi urządzeniami, sprawdzają się w przypadku każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej. Jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych – możesz kupić to urządzenie także wtedy, gdy jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego czy prowadzisz firmę i zależy Ci na obniżeniu kosztów związanych z jej funkcjonowaniem. Oczywiście musisz pamiętać o odpowiednim dobraniu magazynu do swoich potrzeb.

Jaki magazyn energii wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje magazynów energii, różnią się one między sobą między innymi pojemnością – przy wyborze musisz zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż urządzenie to nie tylko powinno wydajnie współpracować z instalacją fotowoltaiczną, ale także zaspokoić Twoje zapotrzebowanie na energię. Zdecydowanie największą popularnością w naszym kraju cieszą się bateryjne magazyny energii, które wyposażone są w akumulatory litowo – jonowe – ich sprawność może wynosić aż dziewięćdziesiąt procent. Dużo mniej popularne są akumulatory kwasowo -ołowiowe, gdyż najlepiej sprawdzają się w niewielkich, zużywających małą ilość energii gospodarstwach domowych, są wybierane przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych typu of-grid.